İnşaat Sektörünün Yeni Trendi Çevre Dostu Yapılar PREMO’da…

Doğaya daha yakın olma isteği inşaat sektörünü etkiledi. Ekolojik yapı fikri de dünya genelinde artan şekilde ilgi görüyor…

Prefabrik yapılar çevre dostu ve ekolojik felsefeye uygun, doğaya verilen zararı en aza indirmek için geliştirilen çözümlerin başında gelmektedir. Aynı zamanda bu yapılar doğanın kaynaklarına zarar vermemek için en etkili sistemlerle donatılıyorlar.

Son yıllarda sürdürülebilir, ekolojik, yeşil, çevre dostu vb. gibi isimlerle karşımıza çıkan doğayla uyumlu yapılar,  tüm Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de inşaat sektöründe önemli yer edindi.

Yeşil binaların çevre ve insan sağlığına katkıları bir yana, yarattıkları devasa ekonomi, yabana atılır cinsten değil. Türkiye inşaat sektörü de bu yeni trende kayıtsız kalmıyor. Binalar yanı sıra malzeme sektörü yeşil dönüşüme girdi.

Bu yapılar, çevresel etkileri düşük, sürdürülebilir yapı malzemelerinden oluşan, yapının bulunduğu doğaya özgü koşullara uygun, enerji verimli ve yenilenebilir kaynaklara yönelmiş, çevreci, ekonomik ve sağlıklı ekosisteme duyarlı yapılar olarak tarif edilebilir.

Dünya nüfusu her geçen gün daha da artmaktadır ve nüfus artışına bağlı olarak sahip olduğumuz doğal kaynaklar da çok hızlı bir şekilde tükenmeye devam etmektedir. Böyle problemli bir tabloda tüm dünya insanları olarak doğal kaynakların çok daha verimli bir şekilde kullanılmasına katkıda bulunmamız gerekmektedir.

Yeşil binaların çevre ve insan sağlığına katkıları yanı sıra, geleceğin inşaat teknolojileri olarak devasa ekonomi yaratmaktadır.

Eko-ev projesi aşağıdaki gereksinimlere dayanarak yaratılmıştır:

1 – Basit ve enerji verimli bina tasarımı oluşturma.
2 – Pasif iklimlendirme ve ısıtmanın düzenlenmesi.
3 – Çevre dostu yapı malzemelerinin kullanımı.
4 – Alternatif enerji kaynaklarının kullanımı.
5 – Tüm mühendislik sistemlerinin tam otomasyonu.

Your Comment:

Related Posts

26

Eyl
Basın Bültenleri

Fuarcılıkta Rota Türkiye’ye çevrilirken, PREMO -ATRAX iddialı bir fuara hazırlanıyor.

Türkiye’nin alternatif yeni tedarik zinciri arayışlarında öne çıkması fuarcılık sektörüne de ivme kazandırdı. İstanbul’da yapılan ihracat odaklı sektörlere yönelik fuarlar her zamankinden daha fazla ziyaretçi alıyor. Özellikle İstanbul fuarlarına yurtdışı ziyaretçi sayıları rekor derecede arttı.  Avrupa ve yakın ülkeler yanı sıra Güney Amerika, Asya Pasifik […]

11

May
Basın Bültenleri

Türkiye’nin ilk Prefabrik ve Tiny House Fuarı PREMO 2. Yılı için hazırlıklara başladı.

İlk yılında rekor iş bağlantıları ile gerçekleşen PREMO 2-4 Şubat 2023 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezinde çok daha kapsamlı ikinci buluşmasına hazırlanıyor. Son yıllarda yaşanan gelişmelerle insanların toprakla temas eden bahçeli yaşam seçeneklerine daha fazla yönelmesi bu endüstride büyük bir talep patlaması yaşattı. Başta Türkiye ve[…]