İnşaat Sektörünün Yeni Trendi Çevre Dostu Yapılar PREMO’da…

Doğaya daha yakın olma isteği inşaat sektörünü etkiledi. Ekolojik yapı fikri de dünya genelinde artan şekilde ilgi görüyor…

Prefabrik yapılar çevre dostu ve ekolojik felsefeye uygun, doğaya verilen zararı en aza indirmek için geliştirilen çözümlerin başında gelmektedir. Aynı zamanda bu yapılar doğanın kaynaklarına zarar vermemek için en etkili sistemlerle donatılıyorlar.

Son yıllarda sürdürülebilir, ekolojik, yeşil, çevre dostu vb. gibi isimlerle karşımıza çıkan doğayla uyumlu yapılar,  tüm Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de inşaat sektöründe önemli yer edindi.

Yeşil binaların çevre ve insan sağlığına katkıları bir yana, yarattıkları devasa ekonomi, yabana atılır cinsten değil. Türkiye inşaat sektörü de bu yeni trende kayıtsız kalmıyor. Binalar yanı sıra malzeme sektörü yeşil dönüşüme girdi.

Bu yapılar, çevresel etkileri düşük, sürdürülebilir yapı malzemelerinden oluşan, yapının bulunduğu doğaya özgü koşullara uygun, enerji verimli ve yenilenebilir kaynaklara yönelmiş, çevreci, ekonomik ve sağlıklı ekosisteme duyarlı yapılar olarak tarif edilebilir.

Dünya nüfusu her geçen gün daha da artmaktadır ve nüfus artışına bağlı olarak sahip olduğumuz doğal kaynaklar da çok hızlı bir şekilde tükenmeye devam etmektedir. Böyle problemli bir tabloda tüm dünya insanları olarak doğal kaynakların çok daha verimli bir şekilde kullanılmasına katkıda bulunmamız gerekmektedir.

Yeşil binaların çevre ve insan sağlığına katkıları yanı sıra, geleceğin inşaat teknolojileri olarak devasa ekonomi yaratmaktadır.

Eko-ev projesi aşağıdaki gereksinimlere dayanarak yaratılmıştır:

1 – Basit ve enerji verimli bina tasarımı oluşturma.
2 – Pasif iklimlendirme ve ısıtmanın düzenlenmesi.
3 – Çevre dostu yapı malzemelerinin kullanımı.
4 – Alternatif enerji kaynaklarının kullanımı.
5 – Tüm mühendislik sistemlerinin tam otomasyonu.

Your Comment:

Related Posts

17

Ağu
TÜR

EVLER KÜÇÜLÜRKEN BAHÇELER BÜYÜYOR

Konut sektörü bahçeli ev konseptine yönelirken, büyük metrekareli evler yerine fonksiyonel planlanmış küçük evler ve büyüyen bahçeler trend haline geldi. Bir bahçenin eve kattığı atmosfer herkes için önemli hale gelirken, bahçeyi bir konfor alanına dönüştüren çok sayıda yeni ürün piyasaya çıktı.Bahçe mobilyaları, peyzaj ürünleri, barbeküler, […]

12

Ağu
TÜR

BAHÇE: SOSYAL BİR MEKAN

Bahçeler insanları doğayla buluşturmanın yanı sıra, toplulukları bir araya getirir ve sosyal etkileşimi teşvik eder. Tasarım ve işlevsellik, modern bahçelerin temel özellikleridir ve insanların hoş vakit geçirmelerini, dinlenmelerini ve keyifli deneyimler yaşamalarını sağlar. Bahçeler, doğayla olan bağlantıyı güçlendirerek insanlara huzur, rahatlama ve sosyal bir ortam[…]